Co je mobilní Fablab?

Většina dosavadních mobilních FabLabů (z ang. Fabrication Laboratory) bývá v podobě přívěsu tažena těžkým nákladním autem typu pick-up. S tím, jak se síť rozrůstá, mění se i definice mobilních fablabů. Náš FabLab se vejde do standardní dodávky a obsahuje 3D tiskárny, 3D skener, mini CNC, řezací laser a mnohem víc.

Jaký je náš Cíl?

Cílem mobilního FabLabu je přenést polytechnické a STEAM vzdělávání mimo učebny a poskytnout tak přístup ke strojům široké veřejnosti i mimo technický kampus. Naším cílem je vytvářet projekty, které jsou mobilní a škálovatelné, stejně jako mobilní FabLab samotný.

Kurzy

Úvod do 3D tisku

Pokročilý 3D tisk

Parametrické modelování

Kurz ušitý na míru

Vybavení

Laser

Laserové řezání je technologie, která využívá laser k odpařování materiálů, čímž vzniká řezná hrana. Obvykle se používá pro průmyslovou výrobu, ale nyní ji využívají i školy, malé podniky, architekti a makeři. Laserové řezání funguje tak, že výstup vysoce výkonného laseru je nejčastěji směrován přes optiku. K nasměrování laserového paprsku na materiál se používá laserová optika a CNC (počítačové numerické řízení). Komerční laser pro řezání materiálů používá systém řízení pohybu, který zajišťuje tzv. G-code. Soustředěný laserový paprsek je nasměrován na materiál, který se pak buď roztaví, spálí, odpaří, nebo je odfouknut proudem plynu a zanechá vysoce kvalitní hranu.

Řezací plotr

Řezací plotry používají nože k vyřezávání různých materiálů za pomoci počítačového softwaru. Pracují s vektorovou grafikou a používají buď přímé propojení s počítačem, skrze USB nebo aplikaci chytrého telefonu. Kde můžete najít příklady tohoto stroje? • Značení • Design obalů • Sítotisk • Šablony • Značení materiálů

3D Tiskárna

3D tisk neboli aditivní výroba je konstrukce trojrozměrného objektu z modelu CAD nebo digitálního 3D modelu. Může být prováděn různými procesy, při nichž se materiál nanáší, spojuje nebo tuhne pod kontrolou počítače, přičemž se materiál vrství (například plasty, kapaliny nebo prášková zrna se taví).

3D Skener

3D skenování je proces analýzy reálného objektu nebo prostředí za účelem shromáždění údajů o jeho tvaru a případně vzhledu (např. barvě). Shromážděná data lze následně použít ke konstrukci digitálních 3D modelů. 3D skener může být založen na mnoha různých technologiích, z nichž každá má svá omezení, výhody a náklady. Stále přetrvává řada omezení, pokud jde o druh objektů, které lze digitalizovat. Například optická technologie může narazit na mnoho obtíží u tmavých, lesklých, reflexních nebo průhledných objektů. Ke konstrukci digitálních 3D modelů lze použít například průmyslové skenování pomocí počítačové tomografie, 3D skenery se strukturovaným světlem, LiDAR a 3D skenery s časem letu, a to bez destruktivního testování.

IoT sekce

Sekce elektroniky v našem FabLabu je vybavena potřebnými nástroji a zařízením pro výrobu elektronických obvodů.

CNC Frézka

Číslicové řízení (nebo také Computer Numeric Control) je automatizované řízení obráběcích nástrojů (jako jsou vrtačky, soustruhy, frézky, brusky a 3D tiskárny) pomocí počítače. CNC stroj zpracovává kus materiálu (kov, plast, dřevo, keramiku nebo kompozitní materiál) tak, aby splňoval specifikace, a to na základě naprogramovaných pokynů a bez přímého řízení obráběcí operace manuální obsluhou.

Zarezervujte si náš mobilní FabLab

Jednoduše nám napište na info@makerinstitute.cz